تبلیغات
Nursing90
پرستاران خروجی 94 مشهد
 
تاریخ : دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 | نویسنده : مریم رضایی کاخکی

مقصد اول برای پرستاران مهاجر کشور کاناداست زیرا در این کشور آنها حقوق بالا و ساعت کاری پایین دارند.مقصد بعدی استرالیا، کشورهای اروپایی و آمریکاست. البته سال گذشته 2 هزار پرستار ایرانی به کشور ترکیه مهاجرت کردند.


پرستاران چقدر حقوق می گیرند؟
صدیقه سالمی معاون فنی سازمان نظام پرستاری کشور حقوق 7 سال پیش پرستاران آمریکایی با حقوق فعلی پرستاران ایرانی را مقایسه می کند و می گوید: "یک مدیر پرستاری در کالیفرنیا سالانه 186 هزار دریافتی داشته است و کمترین میزان درآمد مربوط به پرستار با مدرک دیپلم بهیاری است که در سال 42 هزار و 500 دلار بوده است. اما در ایران یک پرستار با 41 سال سابقه کار ماهی 780 هزار تومان حقوق می گیرد."

به عقیده سالمی دولت متوجه قضیه شده و وزارت بهداشت هم خطر را احساس می کند. هرچند حقوق پرستاران کم شده است. او دراین باره به مهر می گوید: "در دانشگاه تهران در اسفند سال 87 حقوق دریافتی یک پرستار تازه استخدام شده، 470 هزار تومان بوده است. در حالی که در سال 88 تا همین زمان، این رقم به 370 هزار تومان رسیده است. یعنی همین عامل باعث شد بسیاری از پرستاران تازه استخدام‌شده، ترک کار کنند.

مهاجرت پرستاران به آمریكا:

سازمان CGFNS   كه در امریكا واقع است صلاحیت علمی پرستاران سایر كشورها را كه تمایل به مهاجرت به امریكا را دارند از طریق آزمون CGFNSبررسی مینماید. این آزمون به صورت تستی است كه از سال 2011 به بعد, آزمون بصورت كامپیوتری (internet-based) در بیش از 469 محل برگزاری آزمون , برگزار می گردد. در صورتی كه داوطلب به فاصله حداكثر2 سال پس از قبولی در آزمونCGFNS آزمونIELTS یا TOEFL را نیز با موفقیت طی كند, مدرك لیسانس پرستاری امریكا تحت عنوان CGFNS Certificate جهت داوطلب صادر می گردد فرآیند ارائه این مدرك, برنامه "مدرك دهی" یا Certification Program )CP)  نامیده می شود.

پس از اخذ مدرك  CGFNS Certificateو پروسه گذراندن  Visa Screeningمدركی تحت عنوان Visa Screening Certificate صادر می گردد كه این مدرك 5 سال اعتبار دارد, سپس داوطلب می تواند پروسه اخذ Green Card را طی نماید این مدرك پرستار را قادر می سازد تا جهت مهاجرت به امریكا اقدام نماید. همچنین این مدرك نقش مهمی در اثبات توانایی علمی پرستاران جهت مهاجرت به سایر كشورها را دارد


شرایط شركت در آزمون CGFNS :

برای شركت پرستاران در این آزمون شرایط زیر الزامی است

1. داشتن مدرك دیپلم دبیرستان

2. مدرك لیسانس پرستاری

3. ریز نمرات ساعتهای آموزش تئوری و عملی در بخش های داخلی جراحی- مادر و نوزاد- كودكان و روانپرستاری

داوطلب پس از پر كردن فرم های مربوط به ثبت نام در آزمون CGFNS و ارسال آن ها به سازمان CGFNS در امریكا, نتیجه بررسی مدارك خود را می تواند از طریق سایت  cgfns.orgپیگیری نماید. در صورتی كه فرم های مربوطه صحیح تكمیل شده باشند و به تأیید دانشكده پرستاری داوطلب رسیده باشند, ‌اجازه شركت وی در آزمون, در محلی كه داوطلب هنگام ثبت نام تعیین نموده است داده می شود


تاریخ های برگزاری آزمون CGFNS

1- 7 الی 11 مارچ (اسفند)

2- 11 الی 15 جولای (مرداد)

3- 12 الی 16 سپتامبر (شهریور)

4- 14 الی 18 نوامبر (آبان)

معاون فنی سازمان نظام پرستاری همچنین می گوید: "در حال حاضر بیشتر پرستاران ایرانی به آمریکا، کانادا و استرالیا رفته و در آنجا حقوقی به مراتب بالاتر از ایران دریافت می‌کنند. به‌طوری که متوسط حقوق پرستار در ایران که حدود 500 هزار تومان است، در همین کشورها، حداقل 3 تا 5 میلیون تومان دریافت می‌کند.
طبق آخرین اطلاعات ماه می 2010، کمترین حقوق پرستاران با کمترین میزان تحصیلات در آمریکا، 52 تا 55 هزار دلار در سال است و بالاترین آن 186 هزار دلار در سال."
او همچنین به تفاوت حقوق پرستاران و پزشکان اشاره می کند و می گوید: "حداکثر حقوق 186 هزار دلاری پرستاران در سال در حالی است که نسبت به حداقل حقوق پزشک که 117 هزار دلار در سال است،بیشتر است. یعنی در بعضی از بخش‌ها گاهی پرستاران حتی بیشتر از پزشکان دریافت می‌کنند."

سالمی همچنین درباره تفاوت استانداردهای مراقبتی بیمارستانی جهان و ایران می گوید: "استانداردهای جهانی نشان می‌دهد در بخش داخلی و جراحی، هر 4 تا 6 بیمار باید یک پرستار داشته باشند. در ایران، هر 12 بیمار یک پرستار دارند. در زایشگاه برای هر 8 مادر و نوزاد، یک پرستار لازم است. در بخش ICU و CCU، هر 1 یا 2 بیمار یک پرستار دارند."

او درباره میزان کار پرستاران در ایران و دیگر کشورها می گوید: "میزان ساعت کار که متوسط جهانی آن 35 ساعت است، رعایت می‌شود. البته ساعات روزهای تعطیل،‌ بین 1.5 تا 2 برابر یا شب‌کاری 1.5 برابر یا زمان تعطیلات سال نو و اعیاد مهم، همگی 2 برابر حساب می‌شود، اما در ایران هیچ تفاوتی میان ساعات کاری روز تعطیل و غیرتعطیل پرستاران وجود ندارد و حقوق پرستاران بسیار کمتر از استانداردهای جهانی است."
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ